Докія Гуменна

 

"Барбос П`ятий"

 

Питання до учнівської конференції за твором

Докії Гуменної «Барбос П’ятий» для учнів 7-8 класів

 

1. Як виявив в собі Барбос П`ятий почуття гідності і шани щодо своєї    особи?

2.Якими вчинками він довів це?

3.Що таке гідність і шана?

4.Чи вважаєте Ви пса витонченою особою? Чому?

5.Таїна імені Барбос П`ятий.

6.В чому вбачав  собака обмеженість базарного життя і служби?

7.Розповісти і  висловити свої міркування щодо ницих вчинків у ставленні до тварин.

8.Чому пес повернувся додому, адже знайшлися люди, які розгледіли в ньому благородну натуру? Чому в житті завжди важливо залишатися самим собою?

 

 

Питання до бесіди за твором Докії Гуменної «Барбос П`ятий»

 

1.Що таке принциповість для Барбоса?

2.Яким чином Барбос нагадував рідні про неділешній день?

3.Як виявляв ввічливість і вихованість собака в людних місцях---вокзал, поїзд?

4.Як виявляв пес свій первісний інстинкт  в лісі? Навести приклади.

5.Самостійне життя Барбоса. (переваги і недоліки)

6.Раптове зникнення пса: його поневіряння і клопоти. Які  собачі висновки зробив для себе Барбос П’ятий?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                     1.

Всіх він просто зневажав. Оцю  ницу   юрбу злодіяк і  волоцюг. Вони голодними зграями  виснуть біля м`ясних рядів, никають поміж столами, слідкують, як би не помітно вкрасти шматок м`яса чи кістку, а потім гарчать десь у кутку, видирають одне одному з зубів, кусають і вищать.

         Барбос  дивився-дивився на цю не подобу й надумався. Він зараз наведе тут лад!

         Рішучо і енергійно він порозганяв усіх псів далеко від  м`ясного ряду, а сам присів на задні лапи й чемно звернувся до господинь й господарів м`яса:

 – Я чесний і порядний пес із хорошого дому. Тепер поки я тут, жоден із цих хвастунів не навернеться сюди…Ваше м'ясо буде ціле ...Але воно таке гарне, таке смачно—рожеве, таке дразливо –  запахуще !.. –  казав увесь його вигляд, сповнений власної гідності й пошани.

 –  Навіть не просить! – дивувалися господарі і господарки м`яса.  – Такому не жаль і дати…

    Щедрий  гонорар випадав на долю Барбоса П’ятого за те, що так зумів себе поставити, що примусив усіх,  – і собак, і людей, –  поважати його.

А вдома вже й затурбувалися. Пішов з бабусею пес на торг і не повернувся.

Юрко каже: –  може, машина переїхала? Мама каже: –  може, заблудився?

Та тато каже:

     –  Хто?  Барбос ? Не такий!  Він в воді не втопиться, і в огні не згорить.

   А вже Юрко цілий день бігав на вулицю, гукав, непокоївся.

Коли над вечір  – з`являється Барбос П’ятий ! Він задоволений життям, сміється, хвостиком махає, дає лапу Юркові, – вітається ж бо…

      Він чудово згаяв сьогодні день.

  

                                           2.

З того часу Барбос щонеділі зникає на цілий день –  зрання до вечора. Він ретельно відганяє бездомних собак від м ясних рядів і сам сідає чатувати, щоб вони не наближалися сюди. Він принципово не цікавився вижебраним або вкраденим м’ясом. Для його аристократичного духу це було занадто вульгарно і брутально. Пес витонченої вдачі, він волів сидіти цілий день голодний, але не зачепити принади, не знизити своєї гідности до хватання чи крадіжки.

 Проте, голодним себе назвати йому аж ніяк не доводилось. Навпаки, працю добровільного сторожа щедро оплачували продавці м`яса на торзі.

     Удома таємницю Барбоса П`ятого дуже скоро розкрили. Спочатку  це забавляло, а потім і звичним стало. І навіть коли б ви забули, який сьогодні день, то слід було поцікавитися.

  –   А де ж Барбос П`ятий ?

  –   Барбос  П`ятий? Де ж? Пішов на службу.

 –   Ах, так, сьогодні ж неділя.

 

 

3.

Якось раз у неділю, ще не сходило сонце, тато взяв Барбоса з собою. Вони пішли через торг і Барбос хотів залишитися на своєму посту. Але невблаганний тато, не зважаючи на ці божевільно-чудові запахи, на божественній туші, що вже красувалася на торзі, не дозволив йому цього.

        Куди ж це вони йдуть?

        Тато повів його просто на вокзал. Там вони взяли квитки й сіли на поїзд.

        Барбос П’ятий ввічливо сидів  і постукував по підлозі хвостом. З увічливості він нічим не виявляв свого незадоволення. Тільки зітхав,

позіхав,   – ах, які ж то шматочки передали б йому сьогодні! І навіть мало цікавило його, що коли тато про нього згадував, очі знайомих татових зверталися  на нього із звичним для пса інтересом, неабиякою шаною, добродушним сміхом:

   –   Династія Барбосів? Чи ви чули коли щось подібне?

 Так, звичайно, він знав, що в імені його є щось чудодійне, якась таємнича сила. Вона примушувала озиратися на нього з отою пошаною, подивом, із запобіганням його дружби. Це  ім`я  окутало його ареолою якоїсь вищості і тої аристократичності, що була так мила його серцю.

      Він навіть не озирався, коли його звали просто Барбосом.

 Барбос П’ятий ! –   і він скаче просто вам на груди, радісно сміється і так дивиться, щоб вам лизнути щоку.

    Зійшли тато з Барбосом П’ятим у якомусь лісі. Відразу собаці так сподобалося тут, що він почав бігати, як навіжений, гасати попід деревами і… яка несподіваність! –  забув про ті ласі шматочки, про ту чудову службу, за якою він зітхав цілу дорогу. Він голосно гавкав, –  навмисне, щоб почути себе: ніде так голосно не  гавкалось  йому… Та тато покликав його до себе, нагнувся і сказав, притиснувши пальця до уст:

 – Ш—ш—ш …Тихо.

    Незрозуміло чого це мовчати, коли хочеться веселитися! Але раз тато каже,-- хоч і незрозуміло, а треба слухати. Та дуже швидко Барбос П’ятий  зрозумів. Он що! Ця країна повна чудес. За вдаваною тишею вухо Барбоса П’ятого почуло міріади життів, а нюх  –   мільйони небувало—манливих запахів, а зір… раптом Барбос П’ятий  пригнувся, поповз на животі, раптом у ньому прокинулося непереможне бажання будь-що, а настигнути це божественно—привабливе щось…

   Інстинкт усіх поколінь, усіх відомих і безвісних Барбосів заговорив у ньому, ударив у груди, в серце…Зашумів у крові…

        Та розум не втратив ясности. Він повинен доповзти безшумно, повинен доп`ясти  Щось, вчадіти від хмелю й екстази…

        В той день тато був надзвичайно задоволений Барбосом П’ятим . А щоб довго не розказувати   -  відчиняв торбу й казав:

–   Ось бачите! Ледве додому тягну! Запрошував на перепелину смаженину.

     З того часу, коли проходили рано-вранці у неділю повз м`ясні ряди торгу, Барбос П’ятий  байдуже, з ясно показним презирством, відвертав голову. Його і віднині не цікавило базарне життя, міщанські війни з заблудами—хватунами. Воно занадто тривіально  –   сидіти й ждати готового. Може дасть хто, а може і не дасть. Занадто… так… занадто обмежено. Барбос П’ятий  знає вищі розкоші духа, знає божественні утіхи, знає смак ще теплої крові, щоб він квапився на такі убогі розваги…

 

4.

    Одної неділі даремно Барбос П’ятий ладнався в путь. Марно чекав. Тато й не думав збиратися. Вони вже спізняться на поїзд. А може нагадати татові? Абсолютно нічого не допомагає! Тато сидить у кабінеті й навіть замкнувся.

   Тоді Барбос П’ятий   взяв ініціативу у свої руки. Він стрілою помчався на вокзал сам, забіг на станцію до каси дачних поїздів, покрутився там (так вони робили з татом завжди). Потім вийшов на перон, сів у поїзд. Мало не спізнився. Але що зробиш?  Тато не хоче, мусить їхати сам…

           Тепер уже ніхто з домашніх не знав, де пропадає Барбос П’ятий зрання до вечора. Вранці він зникав, а аж смерком невідмінно з`являвся – щасливий, живорадісний, стомлений. Та тепер ніхто не турбувався цим. Юрко казав:

  –  Наш Барбос П’ятий  ? Та він і в воді не тоне, і в огні не горить!

 

                                              5.

       Так… Одного вечора собака не вернувся. Татові хтось із знайомих розказував, що бачив такого пса в вагоні, але думав, що є йому хазяїн. Тато поїхав по знайомій дорозі, опитав усі станції,   – дарма.

       Навіть більше. Один приятель—мисливець розповів йому, що якийсь собака, може й Барбос П’ятий , їхав раз у вагоні. Прийшов кондуктор і почав перевіряти квитки. Досі всі думали, що собака комусь належить, але коли кондуктор почав вимагати квитка на пса, ніхто не назвався. Кондуктор взяв і зсадив безквиткового пасажира на першій - ліпшій станції, не пам’ятає на якій…

          Про-о-пав собака!

В родині вже почали забувати про Барбос П’ятий  й подумували завести Барбоса Шостого, вже й напитали достойного кандидата. Коли це раптом з`являється Барбос П`ятий. Принижений! Забрьоханий! Весь у ранах шерсть кудлами! З перебитою лапою!

      Ой, Боже. Боже, що сталося із шляхетним аристократичним псом!

       Е, коли б то умів Барбос П’ятий розказати! Але вони й так стоять перед очима, оті картини поневіряння та лихих пригод невдахи—мандрівника.

    От викинули його з вагона, як якогось безпритульного заблуду. Його! З якого права? Хіба він не пристойно поводився? Ні, так точнісінько, як із татом будучи. Хіба він вперше їздить, не знає, як сідати, як сходити?

         Барбосові П’ятому стало так образливо, що він захотів негайно повернутися додому. Хай тут буде ліс і переліс, хай мільярди манливих запахів кличуть його до себе, - ні, не хоче він! Він піде додому, де його шанують і люблять, а не брутально викидають з вагона.

    Але ж зразу ж Барбос П’ятий заблудився. Він потрапив на якийсь берег, якісь полчища страховиськ з величезними круглими головами й розчепіреними руками наступали з городів на цей берег, на Барбоса П’ятого. Тоненькими голосами вони почали кричати:

     – А щоб ти здох!

    –  Геть звідси!

   –   Гуйджа !

     Він хотів утекти від цих страховиськ  –   річка не пускає. Почав тікати вздовж берега – на нього полетіли грудки, а потім… О забути не можна цього сорому!

Повибігали лихі –  прелихі собаки й кинулись на нього, а він…

        Він почав утікати, замість того, щоб показати їм, із ким вони мають справу!

 Хіба знаєш, що з тобою  за  хвилину може статися? І якби він не був такий спантеличений, розбитий морально…

Факт той, що Барбос П’ятий біг, біг, аж піна йому виступила на губах.

– Скажений собака!...

–Тікайте ! Скажений собака бігає по городах!

– Де? То його треба вбити!

Зацькований , змучений Барбос П’ятий вибрався, нарешті, знов до станції. Покусаний, тремтячий, з перебитою лапою, він забрався в якусь будочку. Але прийшов якийсь чоловік і вигнав його. І він… яка ганьба, який сором!

Мусів, мов бродяга, покірно ввігнути голову й це стерпіти…

  А в тім, геть ці сумні спогади! Не все так уже чорно. Та не так і блискуче…

Життя знаєте… всього мусить пес спробувати.

Знайшлися такі, що оцінили його лискучу шерсть, його шляхетні манери, аристократичний поблиск його очей. Взяли його з собою. Дали окрему кімнату. Варили спеціальні страви для нього і подавали на чудовому посуді.

           Але подумати тільки яке ім`я вони йому дали. Якийсь Лорд!

  Ха- ха,  Лорд! Як це мізерно звучить, порівнюючи з гучним Барбос П’ятий! Хто обертається, хто дружньо до нього всміхається, коли чує теперішнє його ім`я ?

 А він навіть не хоче на нього озиратися.

 Барбос П’ятий! В цьому слові-чуді є щось магічне, як у привабі місячного сяйва. Це те, без чого не може він жити, хай навіть йому дадуть дві кімнати замість одної, хай із золотого посуду їсти дають. Він звик. Щоб його завжди помічали, щоб він був у центрі уваги, в колі друзів. Він сам собі здається визначною особою, якимось надзвичайно обдарованим. Ах, так йому цього треба було, так треба було!

                 Що то життя Лорда, порівнюючи з життям Барбоса  П’ятого!  Сіра й убога пляма, якої ніхто не помічає. Коли в очах усіх ти якийсь там Лорд, то й сам собі здаєшся недолугою істотою…

          І Барбос П’ятий занудьгував, скапцанів. Ну, так він попросту утік і став отим безпритульним приблудою. І це вже краще ніж Лорд…

Поки не втрапив на знайомий йому торг, де він робив колись таку блискучу

кар`єру.

 Ну, а що він тут у дома, –  це само собою ясне, про це навіть не слід говорити.

         Та що там довго розповідати! Він тут ніколи більш не буде так легковажно пускатися в небезпечні авантюри і він –  хай що! –   зостався аристократом в душі.

 

                                                                                               1943 р.

Download
Шкільна бібліотека Тинівської ЗОШ I-III
Adobe Acrobat Document 2.7 MB
Бібліотекар Тинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів --  Мостовенко Людмила Олексіївна
Бібліотекар Тинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів -- Мостовенко Людмила Олексіївна

План проведення Всеукраїнського місячника бібліотек. 2015-2016 навчальний рік
1.Провести  для учнів 3 класу голосні читання та обговорення казок народів світу.

 2.Ознайомити  учнів 1кл, 2 кл, 3 кл, 4кл з тематичною виставкою «Чарівний світ казки: казка поряд».

3. Провести з учнями  2 кл, 3 кл, 4 кл.  ерудит –лото   «Сторінками улюблених казок».

4.Познайомити учнів 1 класу з бібліотекою. Бесіда з учнями 1 класу «Як зберегти книгу?».

5. Провести бібліотечний урок на тему: « Біблійні розповіді».

6.Провести бібліотечний урок на тему: «Загадковий зореліт».

7.Військово-патріотичне виховання.

  Ознайомити учнів школи з виставкою газетно-журнальних статей « АТО. Захисники». 

8.Ознайомити учнів школи з виставкою до ювілейної дати М.Вербицького «На крилах музики».

9.Провести ерудит—лото з учнями 8 класу «Цікава географія».

10. Провести ерудит—лото з учнями 7 класу «Чи знаєте ви географію?».

                                       ВИСТАВКА:

                      "Чарівний світ: казка поряд"

        

1. Казки про правду і кривду: казки [Текст]—К: Веселка, 1986.—255с.: іл.

          

   2.     Тютюнник,  Г.М.

Степова казка: Казки, оповідання, повісті. [Текст]--/ Упоряд. Л.В. Тютюнник; передм. М.Ф. Слабошпицького.--  2-ге вид..—К.: Веселка, 1993—310 с.: іл.—(Шк. б-ка).

        

      3.     Гоян ,Я.П.

Таємниця Лесикової скрипки: повість.[ текст]-- /Вступне слово Д. Павличка—

2-ге вид.—К.: Веселка, 2003.—207 с.: іл.

 

         4.       Лелія: Казки. [текст]-- /Упоряд., перед., комент., прим.

 Л. В. Ушакова –Х.: Основа, 2005.—200с.: іл..

 

            5.    Сон ведмедя: Українські народні казки. [Текст]  /Серія «Сонечко»/ --

      Х.: Сінтекс, 2006.—64 с.

 

           6. Пригодницькі  історії : Казки, вірші. [ Текст]—Х:  Белкар—книга, 2011.—64 с.: іл.—(Веселка)

 

  7.  Подорож у країну вічливості: оповідання, казки,  вірші. [Текст] / Упоряд. Г.М. Кирпа --- Х.: Белкар—книга, 2014.—48 с. : іл..---(Веселка).

 

8.Золотые сказки : Сказки народов мира [Текст] ---М.: РИФ. Корона –принц /Совместно с журналом «Наше наследие».---1993.—175 с.: ил.

 

9. Лагерлеф, Сельма

       Чудесное приключения Нильса с дикими гусями: Сказочная повесть.  [текс].---Л.: Дет. лит.,1990.—239 с.: ил.—(Школьная библиотека)

 

10. Гринвуд,  Джеймс

         Маленький оборвыш: повесть. Переизд.—Л.:Дет. лит., 1988.—176 с.: ил.—(Школьная библиотека).

 

11.Толстой, А.Н.

        Золотой ключик или приключения Буратино: сказка [текст].—К.: Рад. школа,1985.—96с.

 

12. Бажов П.П.

        Малахитовая шкатулка: сказочные повест[ Текст] – М.: Просвещение,1987.—303 с.:ил.

 

13.Брати Грім

       Казки : [текст]—Харків: ТОВ «Septima»; 2005.—256 с.:іл..

 

Ерудит-лото "Сторінками цікавих книжок"

1. Хто з`їв колобка?»

    а. коза—дереза;

б. пан Коцький;

                              в. Лисичка.

2.Хто п`ятим уліз у рукавичку?

                             а.Кабан—іклан;

    б.Вовчик—братик;

      в.Ведмідь—набрід.

   3.Чим пригощала Лисичка Журавля в казці  «Лисичка та Журавель»?

                                   а.Кашею;

                                   б. Кашею з молоком;

                                   в. Курочкою.

4.На якому  дереві  ховався  Телесик від  Відьми  в казці  « Телесик»?

                                   а.На вербі;

                                   б.На дубі;

                                   в.На яворі.

5. Скільки сала натопив пан із зайця в казці «Заяче сало»?

                                    а.Півпуда;

                                    б.2 пуди;

                                    в.1 пуд.

6.Скільки разів  Круть  і Верть  відмовлялися  допомогти  Півнику в казці  «Колосок»?

5; 2; 3.

7.Де «росли» бублики в казці «Язиката Хвеська»?

На  вербі; на   терні; на   груші.

8. Скільки  братів  було  в  Котигорошка?

1, 3,. 6.

9. Що зварила   Кривенька  качечка діду і бабі?

Борщ з пампушками;

Вареники і  узвар;

Гарбузову кашу.

 

 

 

 

                     Бесіда

         "ЯК ЗБЕРЕГТИ КНИГУ"

 

Діти , сьогодні ми  поговоримо  про ваш один із  головних  обов`язків учнів школи—збереження підручників.

     Держава витрачає багато коштів для того, щоб ти мав підручники. Нагадуємо про вимоги щодо використання та збереження підручників

 

 

Твій  обов'язок—дбайливо ставитися до підручників і книг як бібліотечних так і своїх

 

 

Тільки-но ти отримаєш підручник з бібліотеки, переглянь його і повідом бібліотекарю, якщо він має пошкодження, або відремонтуй його сам.

 

 

 Якщо втратиш чи зіпсуєш підручник, заміни його рівноцінним  за змістом  та вартістю

      

 


Пам'ятай:  учні, які недбайливо ставляться до підручників не мають права отримувати їх з бібліотеки.

 

 

 

            ЯК ЗБЕРЕГТИ КНИГУ

 

 

1. Отримав підручник—обгорни його.

 

 

2.Слідкуй за чистотою книги, не читай під час їжі, не бери брудними руками

 

 

3.Не загинай сторінки, а користуйся закладками.

.

 

4. Не роби на сторінках позначок, записів, бо брудниться книга.

 

 

5.Не клади у книгу олівці, ручки та інші предмети, бо через це  рветься книга

 

 

6.Слідкуй за станом книги, своєчасно ремонтуй

 

 

7. Пам’ятай: підручник має служити                                                           5 років, бути чистим і охайним, бо з нього будуть навчатися молодші школярі, твої братики і сестрички

 

 

  

7. Виставка  газетно-журнальних статей


         «АТО. Захисники»

 

 

 Епіграф до виставки:

 

Щастя—це коли після тиші  чекаєш на смерть, а у променях сонця  не відблискують зорі.

 

1. З Днем захисника України!---Ваша газета,                                   8 жовтня 2015.

                                                                               (Газета)

2.    Герої не вмирають.

      «Ігор  Холо нагороджений за мужність, відвагу і героїзм».

          Указ Президента України    

 

 3. «Він щиро любив життя і віддав його, щоб захистити мир на своїй землі» -- "Жашківщина", 1 серпня 2014.

                                                                              (Газета)

 4. «В Олександрівській школі відкрито меморіальну дошку Ігорю Холо»--Жашківщина, 31 жовтня 2014               

                                                                              (Газета)  

 

   5. «На душі у них радісно від зустрічі з рідними, а на серці сум, бо в нім ще болить війна»--Жашківщина,                    5 грудня 2014.

                                                                             (Газета).

 

                  

                      Повертайся живим

 

                              

      Повертайся живим, повертайся,

    До батьків,до дітей, до порогу.

    Поспішай , ні хвилини не гайся,

   Щоб принести святу перемогу.

 

 Ти пройдеш через поле мінне,

        Через «гради» і «смерчі», вогонь,

  Повертайся живим неодмінно,

      Щоб торкнутись дитячих долонь.

 Повертайся, зніми свої берци

Та одінь вишиванку з дороги,

Хай залишать тривоги серце,

  Хай спочинуть натомлені ноги.

 

  Шлях твій вів тебе через руїну,

                 Голос серця  кликав   додому.

    Повертайся— відродим  Вкраїну,

                 Божа  матір  тобі  в  дорогу.

 

                 Повертайся, межу переорем,

                 Світ почує  пісні  солов`їні .

   Усміхнеться веселка над полем,

                 Слава  Матінці  Україні.

                                                                                 

                                               (Тетяна  Альмужна).

    

«  Коли прикордонник  заступає в наряд, він думає про свою родину і забуває про цінність власного  життя»---Жашківщина,30 травня 2014.

                                                                                         

                                                            (Газета)

 

                         Наші захисники  —

               уродженці села  Тинівки

 

 

 

         1. Миргородський  Віталій 

Миколайович

                         2. Кольба  Юрій  Петрович

                         3.Шевчук Роман Григорович

                         4.Кравець  Олександр 

                            Миколайович

                         5.Шашкін  Олег  Вікторович

                         6.Бородійчук  Леонід  Олексійович

                         7.Бородійчук   Юрій     Олексійович

                         8.Присяжнюк  Андрій   Валерійович

      9.Тіторенко  Констянтин

Олександрович

                         10.Рубан  Констянтин Миколайович

                         11.Шабаш Ярослав Андрійович

                         12.Шабаш Богдан  Андрійович

                         13.Убогий Святослав Олексійович

                         14.Корінний  Олег  Іванович

                         15.Гуртовий  Сергій  Петрович

                         16.Рябодзей   Віталій 

                          Анатолійович

                         17. Дзьома Олександр

                          Миколайович.  

 

      Всі вони проживають або проживали в селі Тинівка і закінчили нашу Тинівську школу. Всі ми просимо Бога, щоб вони повернулись живими  додому, до своїх родин, близьких і друзів.

      Ціною власного життя заплатили наші земляки, виконуючи свій військовий обов'язок.  Їхні імена назавжди залишаться в пам`яті.

 

1. Гриценко  Василь

                         2. Ігор Холо

 3. Віталій Кравченко.

                         4. Олександр Бердес

                         5. Сергій Пасічнюк

     6.  Віктор Кумановський

Хвилина мовчання.

               

Кількома рядками---Ваша газета, 8 жовтня 2015.

                                                                                                

                                                                  (Газета).

 

8.Виставка до  ювілейної  дати  Михайла  Вербицького

 

                «На крилах музики»

 

       

1. Конституція  України---К: Українська Правнича     Фундація,1996

              Ст. 20. «Державними символами України є

   Державний Прапор України, Державний Герб  

   України,   Державний Гімн України»-- 8 ст.

 

      2. Конституція  незалежної  України: у 3 кн./Під заг. ред. С.Головатого.—К:Право, 1997

      Кн.II, частина I: Документи і статті.—278 с.

 

      3.Державний Гімн України: популярний історичний нарис / упоряд. М.П. Линнник,  В.М. Пономаренко, автор тексту М.П.Загайкевич.—пер. анг.—К.: Музична Україна,2006.—55 с.

             На крилах музики---19 с.

        

       4. Довідник з історії України  (А—Я): Посібник для серед. загальноосвіт. навч. зал./ заг. Ред.. І. Підкови, Р. Шуста.—2-ге вид. доопр. і доп.— К: Ґенеза,2001.

            Вербицький Михайло Михайлович---103 с.

             Чубинський Павло  Платонович---1064 с.

 

       5.Довідник з історії України / за ред.. І.З. Підкови, Р.М.Шуста.—К: Ґенеза,1993.

      Том 1.(А—Я).—240 с.

 

 

  

 

4. Бібліотечний урок .

 

              «Загадковий зореліт»                      

 

Загадки. Фольклорне походження.

 

 Ознайомити учнів 2 класу із загадками з книг  «Український фольклор», «Загадки. Акровірші.», В.Луцук  «Загадковий зореліт».

 Мета:ознайомлювати учнів з загадками; учити визначати головний зміст; показати на прикладі загадок красу  рідного слова; розвивати увагу, кмітливість; виховувати в учнів пізнавальний  інтерес.

 

1.Бесіда

----Що  таке  загадки?  (Невеличкий  за  обсягом  твір  усної  народної    творчості,  що  має  виховний  зміст,   примушує задуматися,  знайти  відповідь. Походить від слова «гадати»,  що означає  «думати»,  «міркувати». У  загадках предмет не  називають, а  описують  або  натякають  на  нього.)

____Що  передає  загадка?  (Красу, влучність рідного слова та багатство слова)

____навіщо нам потрібні загадки? (Вони  примушують міркувати, розвивають увагу, спостережливість).

 _____Які ви знаєте загадки? Хто їх склав? (складає народ та українські письменники).

    Загадки можуть бути різнопланові.

___про природу ( світ неживої природи,  явища природи, час, пори року)

__ світ  техніки  (транспорт,  машини,  інструменти)

__світ  рослин ( дерева і кущі,  трави і квіти, гриби, сад і городина)

__світ тварин  (дикі звірі, дикі птахи, свійські тварин і птахи, риби, комахи  і плазуни)

__світ людини  ( Людина, іграшки, музичні інструменти, школа,  наука, житло, будівлі,  предмети  побуту, одяг, взуття, їжа, посуд)

--- загадки про казки.

        Дві групи класу. Почергові загадування.

 

Конкурс »Загадки про природу

  

Що  росте догори коренем?

                               (Бурулька)

                                               Не море , не земля,

                                               Човни не плавають,

                                            І ходити не можна

                                                                       (Болото).

 

З-під землі біжить водиця,

Але це не озерце,

Не струмочок і не річка,

А цілюще озерце.

                                    (Вода).

 

           Буває хмаркою вона,

     Пушинкою буває,

Бува , як скло,

       Крихка й тверда---

                          Звичайна, підкажіть,…( вода)

Увесь світ годую, а сама не їм (Земля).

Голубе вітрило увесь світ накрило. (Небо)

В синьому мішечку золотих ґудзиків багато.( Небо і зорі )

 

На небі біліє світить, а не гріє. (Місяць)

Тисяча овець, один баранець. (Місяць)

 Прозорий , мов скло, а не вставиш у вікно. (Лід)

Куди ступиш--- всюди маєш, хоч не бачиш--- споживаєш.                    

                                                                                (Повітря)

По соломі ходить, а не шелестить. (Промінь сонця ).

 

 Тільки дощик прошумів

 Над лужком, над  лісом—

 Хтось у небі  рушничок

 Вишитий  повісив.

                        ( Веселка)                                                                    

                                                       Крил не має, скрізь літає, 

                                                       Та й ще куряву здіймає.

                             ( Вітер ).

                                       

                      Два брати рідні:

 Одного всі бачать, але не чують,

Другого всяк чує, але не бачить.

                                          (Грім і блискавка).

Друга група загадує.

 

Посідали на вербичку

Сірі братики й сестрички---

Перші вісники весни…

Відгадайте, хто вони.

                                       (Вербові котики).

 

     Червоний колір, чудовий смак,

Кам'яне серце. Чому то так?

                                              (Вишні).

Сам маленький, а шуба  дерев`яна.

                                                       (Горіх ).

 

На літо одягається, а на зиму одежі цурається.

                                                      ( Дерево).

 

 Живе один батько,

Тисячі синів має,

Усім шапки справляє,

А сам не має.

                                  (Дуб і жолуді.)

 

Ніхто її не лякає, а вся тремтить. (Осика).

      І не дівка, а  червоні стрічки носить. (Калина).

 

На «Я» починається,

На «Я» кінчається,

У саду росте,

На ній плоди є.

               (Яблуня).

                                   Я---дерево-красень,

                                     а звуть мене …(ясен ).

                        Зубів не має, а кусає. (Будяк).

                               Не вогонь, а пече. (Кропива).

 

Стоїть півень на току

В червоному ковпаку.

                                    (Мак)

 

  Ні  сучечок , ні  листочок,

А на дереві росте.

                                    ( Мох).

 

Стоїть дід над водою,

Трясе бородою.

                              (Очерет).

 

Що за квіточка пахуча:

І червона, і колюча?

                                  (Троянда).

Стоїть при дорозі на одній нозі.

Шапочку має та нікого не вітає.

                                        (Гриб).

 

Перша команда перевіряє,чи знає друга садовину і городину. Про це загадки.

 

                                          Червоний Макар по полю скакав,

                                          Та й в борщ попав.

                                                                                   (Буряк)                                  

 

 Ліз Мартин через тин,

Сам переліз, аголову на тину залишив.

                                                                (Гарбуз).

Без рук, без ніг, а по тичині в`ється.

                                                       (Горох).

Сама жовта і цукриста,

Я красуня золотиста .

                                             (Диня ).

 

Що у полі половіє, коли вітер віє?

                                                      (Жито).

Червоний ніс у землю вріс.

                                       (Морква).

 

 

А тепер, діти, ми будемо розгадувати загадки про тварин..

 

Сама мала, шубка пухнаста,

З гілки на гілку стрибає,

Шишки , горішки збирає.

                                             (Білка).

 

     Взимку ляже спати

    Дядько волохатий.

Лиш тоді устане,

  Як весна настане.

                                   (Ведмідь.)

 

Горбатий міст на чотирьох ногах стоїть.

                                             (Верблюд.)

Сірий , зубастий,

По полю блукає,

Ягнят шукає.

                                (Вовк).

 

Повзун повзе--- сімсот голок везе. (Їжак).

 

                                         Їм капусту на городах,

                                      Моркву, ріпу, буряки.

                                         Відгадайте, хто такий? 

                                                                              ( Заєць)

 Має він великі ікла                                                                                                           

 І густу   щетину.   

 Любить ритися в болоті,                                                                        

 Та ще й  зве родину.

                                  (Кабан.)                                                                                 


 

Його домівка ---океан,

           Із спини в нього б`є фонтан.

                               (Кит).

Сіреньке, маленьке,

Хоч якого кота з місця стягне.

                                                       (Миша).

 

                  В теплих краях жити звик.

         Є на носі в нього ріг.

 Хто ж це, друзі?

                                                 (Носоріг).

 

 

Діти, а зараз ми перевіримо як ви знаєте птахів.

 

 День і ніч я стукаю,

 Всі дерева слухаю.

                            (Дятел.)

                                                                                           

                                              Ця пташка у лісі  проживає,

                                       Усім ім'я своє  називає.

( Зозуля).

У болоті плаче, а з болота не вилазить.

(Кулик.)

У морі купався---сухеньким зостався.

Під дзьобом торбинка, а в торбинці рибинка.

                                                                         (Пелікан).

Двічі народжується, а раз помирає.

( Птах).

 

Маленький, сіренький,

По гаях літає,

Гарно співає.

                  (Соловей.)

Дивний птах

З рожевим пір`ям ,

Наче мальва на подвір'ї,

На ногах тонких та рівних.

Має назву птах…

(Фламінго)

 

Біла латка, чорна латка, по дереву скаче.

                                                     (Сорока).

Плавала, купалася, сухою зосталася.

                                                      (Качка).

 

                В нього  ніс в сметані й ротик.

Відгадайте: хто це ?

                           ( Котик).

 

Голодна--- мукає, сита—жує,

Всім дітям молоко дає.

                                     ( Корова).

Кругом бочки бігають клубочки.

                                       ( Курка з курчатами).

 

 

                                                    По подвір`ю ходить птах

                                                    І співає по складах

                                   На голові гребінь,

                              На хвості серп.

                                                                           (Півень).

 

 

Без рук , без верстата             У воді вона живе

Вміє добре ткати.                     Не має дзьоба, а клює. 

                    ( Павук)                                           ( Риба).

                       

                          У воді плаває, по землі ходить,

                          А з хатини не виходить.

                                                   (Черепаха).

 

От ми й закінчили конкурс загадок.

 

 – Чи сподобалося вам відгадувати загадки?

 –  Так.

  – Будемо  вважати,  що час витрачено не марно.  Ваші  знання  поповнилися. Тепер  ви знаєте  ще один вид усної  народної  творчості—це загадки, які на протязі  всього  вашого життя будуть вам добрим спогадом про ваше дитинство.

                                                                         

  

9.Ерудит –лото

 

  «Цікава географія»

 

 

                      8 клас

                        Тест 

 

1. Цей континент на Крайньому Півдні планети не     належить жодній державі.

     

       А). Австралія

       Б).Антарктида

       В). Арктика

       Г).Антарктика

 

2 на якому материку немає вулканів?

 

А Австралія

Б).Африка.

В).Вантарктида.

Г)Євразія.

 

3.Чи є мінералом?.

  А.) вода

  Б.)  ртуть

  В )  сіль

  Г ).алюміній

 

4.Назвати наймілкіший океан.

 

.А). Тихий океан

Б).Індійський  океан

В).Північний  льодовиковий океан

Г).Атлантичний океан

 

 5.Чи лід тоне?

А). тому, що тверді тіла легші від рідин

Б).тому, що він утворюється а поверхні

В).тому, що густина льоду  менша від густини води

Г).тому, що він слизький

6.Назви найвищий вулкан Європи.

 

А). Етна .

Б ).   Везувій

В). Еверест

Г). Маума -- Лао

 

7.Що отримують з нафти?

 

А).  Вугілля

Б).Бензин

В) Плазму

Г). Граніт

 

 8.Чому не можна дійти до горизонту?

 

 А).тому, що це уявна лінія, яка поділяє Землю на дві півкулі— Північну і Південну.

Б).тому, що він дуже далеко.

В).тому, що він на небі.

Г). Можна, але ніхто не пробував.

 

9.Хто першим здійснив поїздку на автомобілі?

 

А).Берта Бенц.

Б).Джеймс Ватт

В).Майкл  Фарадей

Г).Карл Бенц .

 

10. Де людині допомагає вітер?

 

А). у транспорті

Б.) у медицині

В.) У будівництві.

 

 

11.Що таке нульовий меридіан?

 

.А).меридіан, який проходить через вісь пас-сажного інструмента Грінвіцької  обсерваторії, що в передмісті Лондона

Б). Екватор

В). Північний полюс

Г). Південний полюс.

 

12.Яке місто вважають найдавнішим?

 

А).Лондон

Б)Канберра

В)Каїр

Г)Ієрихон.

 

13.Яке озеро називають морем?

 

А).  Байкал

Б).  Азовське

В).  Тітікака

 

 

14.Назвати найсолоніше море в світі.

А).Азовське море

Б )Чорне море

В).Червоне море

Г).Мертве море

 

15. У якій гірській системі розташована Джомолунгма?

 

А). Альпи

Б). Анди

.В). Гімалаї

Г).Памір.

 

16.У чому вимірюють силу землетрусів?       

 

 А).  У сейсмографах

 Б )   У балах за шкалою Ріхтера

 В)   У балах

  Г). У балах за шкалою Цельсія.

 

 

 

 

10.Ерудит—лото

 

 

«Чи   знаєте,   ви географію?»

 

 

                      7 клас

1. Середня відстань від Землі до Сонця…

 

А. 384000 км.

Б. світловий  рік

В. близько 150 000 000 км.

 

2.Найвіддаленіша від Сонця планета Сонячної   системи…

 

А. Меркурій

Б. Юпітер

В. Земля

Г. Плутон

 

3.Планети –це небесні тіла…

 

А.  холодні  і  тверді

Б.  розжарені  і  тверді

В. розжарені  і  газоподібні

 

4.На Місяці доба триває…

 

А.  24 години

Б.  15 земних  діб

В.  29,5 земних діб

 

5.Не мають  супутників   планети…

 

А.  Земля

Б.  Юпітер

В.  Венера

Г  .Меркурій

Д. Сатурн

 

6.Першими досягли    поверхні     Місяця    космонавти…

 

А).   Росії

Б.)  Франції

В. ) України

Г.)  Сполучених   Штатів  Америки

 

7. Високосний  рік  буває раз на… років

 

А) .6

Б ).8

В) .2

Г ).4

 

8.Земля має форму….

 

А). сфероїда

Б). кулі

В). геоїда

 

9.Найближча до  Сонця  планета  Сонячної  системи…

 

А).  Юпітер

Б).  Венера

В). Плутон

Г). Меркурій

 

10. Полярна зоря розташована у складі…

 

 А). Великої  Ведмедиці

 Б).  Кассіопеї

 В).  Малої Ведмедиці

 

11. На географічних картах позначають висоту…

 

А).  абсолютну

Б).   відносну

 

12.Столиця  якої  держави лежить на  Гринвіцькому меридіані…

 

А).   Франції

Б).    Великобританії

В).   Іспанії

 

13.  Географічну  широту  починають  обчислювати  від лінії…

 

А).  тропіків

Б).   екватора.

 

14. Географічну   довготу  починають   обчислювати   від   лінії…

 

А). нульового  меридіана

Б). 180-го меридіана

 

15. Земна кора в основному складена з таких  гірських  порід

 

А). осадових

Б). магматичних

В). нерудних

Г). метаморфічних

Д). рудних

 

16.Проявом  внутрішніх сил Землі є…

 

А).  рухи  літосфери

Б).  вивітрювання

В).  Землетруси

 

17.Найвища  з  названих  гірських систем— це…

 

 А).  Альпи

 Б).  Гімалаї

 В).  Анди.

 

18.Найтвердіший на  Землі   мінерал…

 

А). Корунд

Б). Кальцій

В). Алмаз

Г).  Олово

 

19.Абсолютна   висота    низьких   гір становить…

 

А). 500  м.

Б). 1000 м.

В).1500  м.

Г).2000  м.

 

 

20.Найпоширенішим мінералом на Землі є…

 

А). корунд

Б). кварц

В).  польовий  шпат

Г).слюда

Д). вода

 

21.Найбільша за площею низовина на Землі є…

 

А. Західносибірська

Б. Східноєвропейська

В. Амазонська

 

22.Якого металу в   земній  корі найбільше?

 

А). Залізо

Б). Алюміній

В). Мідь

Г). Ртуть

 

23.Найдовша   гірська  система  земної   кулі…

 

А).  Гімалаї

Б). Карпати

В). Кавказ

Г). Анди

 

 

24.Два  океани    сполучає   канал…

 

А). Панамський

Б). Суецький

 

25.Яка найглибша западина Світового океану?

 

А). Маріанська

Б). Курильська

В). Філіппінська

 

26.Яка  найдовша  ріка  в  світі?

 

А). Конго   

Б).  Ніл

В). Амазонка

 

27. Яка  найповноводніша  річка  у  світі?

 

А).  Дніпро.

Б). Міссісіпі

В). Амазонка

 

28. Назвати  одиниці  солоності  води.

 

А).  проміле

Б).  відсоток

 

29.Територію  України  омивають  моря…

 

А).  Біле  море

Б). Чорне  море

В). Азовське  море.

 

30.Яка  найбільша  річка  України?

 

А). Південний Буг.

Б). Сіверський  Донець

В). Дніпро